Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

  Pokaż swoją firmę i zyskaj klientów na Piskim!

  (zrobisz to w mniej niż 30 sekund)

  Beł i Dana, czyli Mazurska legenda powstania jeziora Bełdany

  Beł i Dana, czyli mazurska legenda powstania jeziora Bełdany

  Bardzo dawno temu, przed tysiącami lat, nim jeszcze ludzie osiedlili się na mazurskich terenach, żyły przeróżne prastare istoty. To właśnie w Puszczy Piskiej żył i władał potężny władca lasu o imieniu Leszy. Miał on córkę jedną, co imię nosiła Dana. Dziewczyna żyła szczęśliwie w leśnych ostępach i chętnie tańczyła na polanach. Na jej straży stał zastęp leśnych demonów, pilnowała jej także niania. Codzień z samego rana biegła nad pobliskie jezioro, gdzie lubowała się przeglądać w czystej tafli wody.

  Jeziorami i rzekami w tych czasach władał Książę Utopiec, a dwór jego znajdował się na dnie tego właśnie jeziora. Miał on syna o imieniu Beł. Był to niezwykły młodzian, a postacie potrafił przybierać rozmaite.

  Władcy obu królestw nie wchodzili sobie nigdy w drogę, gdyż Leszy i jego dwór demonów byli rządzeni siłami słońca, natomiast Utopiec i jego służba byli pod władaniem energii księżyca. Gdy jedni się budzili, drudzy zapadali w sen.

  Lecz dnia pewnego, tuż przed wschodem słońca, Dana spać nie mogła, a jakaś myśl nie dawała jej spokoju. Wymknęła się więc z domu i pobiegła nad pobliskie jezioro. Siadła na wielkim kamieniu, na brzegu jeziora i przeglądała się w tafli wody. W pewnej chwili zamiast swojej twarzy ujrzała twarz nieznajomego, która uważnie ją obserwowała. Był to Beł, syn Księcia Utopca. Na ten widok, Dana uciekła do domu i obiecała sobie, że już nigdy nie wróci nad jezioro. Lecz te oczy, które patrzyły na nią spod wody, nie dawały o sobie zapomnieć.

  Lecz także i Beł nie mógł zapomnieć pięknego widoku Dany. Pewnego ranka, zaczekał aż ojciec wraz ze służbą zasną i pomaszerował do lasu przybierają postać leśnego demona. Odnalazł Dane tańczącą na planie. Wmieszał się w zastępy demonów i przyglądał się jak zaczarowany. W pewnej chwili ta czując czyiś wzrok na sobie, obejrzała się i natychmiast poznała te oczy z jeziora.

  Od tego dnia codziennie rano Beł i Dana spotykali się w ukryciu przed rodzicami. Pewnego poranka przyłapała ich niania, która po namowach obiecała, że ich nie wyda, ale tylko pod warunkiem, że przestaną się spotykać. Jednak ci i tak spotykali się każdego ranka.

  Pewnego dnia, jeden z zazdrosnych o Danę demonów leśnych, nakrył kochanków i pobiegł szybko obudzić Leszego. Wściekły król kazał zastępom demonów ująć Danę, lecz ta objęła Beła i zawołała “kocham cię nad życie”. Wtedy to wody jeziora rozstąpiły się i pochłonęły zakochaną parę. Leszy we wściekłości całą winę zrzucił na nianie i przemienił ją w starą, ohydną babę z zakrzywionym nosem i wypędził ją z leśnego królestwa.

  Od tamtej chwili Leśna Baba pojawia się każdej nocy nad jeziorem i woła Beł…Dana, Beł…Dana, Beł…Dana.

  Po wielu wielu latach, kiedy starzy mazurzy osiedli na tych terenach, słyszeli co noc nawoływanie Leśnej Baby i wtem nazwali to jezioro Bełdanami. Nawet po dziś dzień, przyjeżdżający z odległych miast na wypoczynek, skarżą się na dziwne odgłosy i zwodnicze fale jeziora.

  Tagi:

  Autor wpisu:

  Komentarze

  Zobacz też:

  4_0 Mazura Pisz z czerwoną kartką

  Wygrali w osłabieniu! 4:0 Mazura Pisz z czerwoną kartką

  Rozpoczęcie sezonu piłkarskiego 2021/22 w wykonaniu Mazura Pisz już za nami. Drużyna Seniorów otworzyła sezon piłkarski meczem Rundy wstępnej Wojewódzkiego Pucharu Polski. Rywalem była drużyna tuż “zza miedzy”, czyli MKS Ruciane Nida.

  Konsultacje społeczne wspólnej strategii obszaru Wielkich Jezior Mazurskich

  Zakończono prace nad aktualizacją wspólnej strategii rozwoju dla całej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Projekt dokumentu jest efektem współpracy samorządów lokalnych zdeterminowanych do współpracy i promocji obszaru Wielkich Jezior Mazurskich. Sama strategia ma pomóc w sprawnej realizacji założeń rozwoju tego regionu, w szczególności korzystając ze środków Unii Europejskiej.