Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

  Legenda & Historia

  Zuchwały Janik Snopek kontra upiór znad Jegocina

  Zuchwały Janik Snopek kontra upiór znad Jegocina

  Dawno dawno temu, według starych ksiąg w XVI wieku, żył nad rzeczką niedaleko Jańsborka myśliwy o imieniu Janik. Rozporządzał on starą karczmą i młynem, które nabył od Zakonu po śmierci ich poprzedniego dziedzica Stefana Młynarza. W ciągu kilku lat zdobył sławę, która obiegła całą puszczę Piską i zyskał opinię jednego z najlepszych myśliwych..

  Legenda o Niedźwiedzim Rogu

  Niedźwiedzi Róg, czyli legenda zakrapiana miodem pitnym

  Dawno temu, gdzieś tak w połowie XVIII wieku, żył nad Śniardwami stary miodosytnik Kownat. Miał on żonę Świetlane i dwóch synów, jeden Mirko drugi zaś Dalek. Żyło im się dobrze w owych czasach. W lesie było drzewa pod dostatkiem, latem zaś grzybów i owoców leśnych co niemiara. Synowie lubili łowić ryby, więc często jedzono je na obiad. Z miodu pitnego był niezły zarobek. Stary Kownat słyną na całą puszcze ze swojego kunsztu. Sycił go wedle specjalnej receptury trzymanej w tajemnicy. Leśniczy lubił wpaść do niego na kubek trunku, bo mu smakowało i do głowy zaraz nie szło, a gdy przyszło wstać to nogi były jak z waty. Słabe głowy po tych miodach spały nawet 20 godzin, a gdy się przebudzili to mieli głowy lekkie i żołądki gotowe do jadła.

  Odkryto Mapę Mazur z XVI w

  Odkryto Mapę Mazur z XVI w.

  Historyk z Olsztyna odnalazł w archiwach w Berlinie nieznaną wcześniej mapę Mazur, wstępnie datować na początek XVI w. O swoich ustaleniach historyk dr Robert Klimek poinformował na łamach najnowszego numeru pisma regionalno-historycznego “Masovia”.

  Co przedstawia odnaleziona mapa Mazur?

  Beł i Dana, czyli mazurska legenda powstania jeziora Bełdany

  Beł i Dana, czyli Mazurska legenda powstania jeziora Bełdany

  Bardzo dawno temu, przed tysiącami lat, nim jeszcze ludzie osiedlili się na mazurskich terenach, żyły przeróżne prastare istoty. To właśnie w Puszczy Piskiej żył i władał potężny władca lasu o imieniu Borowy. Miał on córkę jedną, co imię nosiła Dana. Dziewczyna żyła szczęśliwie w leśnych ostępach i chętnie tańczyła na polanach. Na jej straży stał zastęp leśnych demonów, pilnowała jej także niania. Codzień z samego rana biegła nad pobliskie jezioro, gdzie lubowała się przeglądać w czystej tafli wody.

  Opowieść-o-Talckim-Bagnie

  Opowieść o Tałckim Bagnie

  Bardzo, bardzo dawno temu żył w Puszczy Piskiej węglarz. Skąd przybył, gdzie się nauczył smażyć węgle – nie wiadomo. Nie wiedział o tym stary Mazur nazwiskiem Krupa, który mi o tym opowiadał. Jedno tylko nie ulega wątpliwości: żył sobie taki węglarz, mieszkał w środku puszczy i nieźle mu się powodziło. W lesie było drzew pod dostatkiem, latem jagód i grzybów co niemiara, a i na zwierzynę mógł zapolować. Nie wiedzieli o nim także Krzyżacy i nie wiedział okrutny komtur Zygfryd, którego twarde rządy wszystkim w okolicy dobrze dały się we znaki. Ludzie narzekali, ale daniny musieli do Pisza znosić, a kto by się od tego uchylał, narażał się na srogi gniew komtura.

  Piska Historia Kościół Jana

  Czy znasz najstarszy zabytek Piskich terenów?

  Pisz, choć metrykę ma wiekową (1367 r.), to zabytków już niewiele. Kolejne wojny i pożary sprawiły, że nie zachowało się zbyt wiele. Nie ocalał Krzyżacki zamek dawnego Johannisburga, ani dawniejsze budowle miejskie, które wyrosły z osady wolnych bartników, rybaków oraz kupców osiadłych na podzamczu…

  Diabelska Wyspa - Piska Legenda

  Diabelska Wyspa

  Dotarliśmy do starego podania ludowego z Mazur, które opowiada o Diabelskiej Wyspie.
  👹 Opowieści spisane poniżej mogą być nieznane dla większości lokalnych mieszkańców. Opowieści te są starsze niż 100 lat i zostały prawie zapomniane przez historię, jednak dotyczą miejsca, które wszyscy znamy! Przywracamy te opowieści, ponieważ powszechnie wiadomo, że w każdej historii drzemie ziarno prawdy…
  🧐 Jednakże ziarno tego co przeczytacie za chwilę wydaje się być niepokojące.

  Historia Pisza

  Pisz po I Wojnie Światowej w Kolorach?!

  Przedwojenne kolorowe zdjęcia Pisza, a dawniej Johannisburga. 😯

  👉 Na zdjęciach zobaczymy życie codziennie mieszkańców, turystykę wodną, spływy drewna oraz zniszczenia po I wojnie światowej i przedwojenną zabudowa miasta.

  👉 Czarno białe zdjęcia zostały odrestaurowane i pokolorowane za pomocą oprogramowania Adobe wykorzystującego AI i Machine Learning.

  Legenda o Żydowskiej Górze

  Legenda o żydowskiej górze

  👉 Czy wiecie, że niemal każdy zakątek Puszczy Piskiej posiada swoje legendy?
  😯 Jedna z takich legend przywiązana jest do półwyspu zwanego „Żydowska Góra”, położonego po wschodniej stronie jeziora Jegocin Duży, przy drodze Pisz – Głodowo.
  Na sztabowych mapach niemieckich półwysep ten oznaczony był nazwą…