Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

  Legenda & Historia

  O tym jak beztroski kowal z Jagodnego skradł diabłu rogi

  O tym jak beztroski kowal z Jagodnego skradł diabłu rogi

  Przed wieloma wiekami, u schyłku XVI wieku, żył we wiosce Jagodne stary kowal Dobrogost. Syna miał jedynego spadkobiercę, o imieniu Siemowit. Z czasem większość obowiązków w kuźni przejął dziedzic, ojciec utracił już krzepkość a i w krzyżu go niemiłosiernie łupało. Na brak pracy narzekać nie mogli, dużo we wsi koni było do podkucia, a i z Jańsborka zdarzył się klient na kraty do okien czy okucia drzwiowe. Żyli sobie spokojnie na skraju osady, w domku krytym strzechą i pięknym widokiem na łąki.

  Zuchwały Janik Snopek kontra upiór znad Jegocina

  Zuchwały Janik Snopek kontra upiór znad Jegocina

  Dawno dawno temu, według starych ksiąg w XVI wieku, żył nad rzeczką niedaleko Jańsborka myśliwy o imieniu Janik. Rozporządzał on starą karczmą i młynem, które nabył od Zakonu po śmierci ich poprzedniego dziedzica Stefana Młynarza. W ciągu kilku lat zdobył sławę, która obiegła całą puszczę Piską i zyskał opinię jednego z najlepszych myśliwych..

  Legenda o Niedźwiedzim Rogu

  Niedźwiedzi Róg, czyli legenda zakrapiana miodem pitnym

  Dawno temu, gdzieś tak w połowie XVIII wieku, żył nad Śniardwami stary miodosytnik Kownat. Miał on żonę Świetlane i dwóch synów, jeden Mirko drugi zaś Dalek. Żyło im się dobrze w owych czasach. W lesie było drzewa pod dostatkiem, latem zaś grzybów i owoców leśnych co niemiara. Synowie lubili łowić ryby, więc często jedzono je na obiad. Z miodu pitnego był niezły zarobek. Stary Kownat słyną na całą puszcze ze swojego kunsztu. Sycił go wedle specjalnej receptury trzymanej w tajemnicy. Leśniczy lubił wpaść do niego na kubek trunku, bo mu smakowało i do głowy zaraz nie szło, a gdy przyszło wstać to nogi były jak z waty. Słabe głowy po tych miodach spały nawet 20 godzin, a gdy się przebudzili to mieli głowy lekkie i żołądki gotowe do jadła.

  Odkryto Mapę Mazur z XVI w

  Odkryto Mapę Mazur z XVI w.

  Historyk z Olsztyna odnalazł w archiwach w Berlinie nieznaną wcześniej mapę Mazur, wstępnie datować na początek XVI w. O swoich ustaleniach historyk dr Robert Klimek poinformował na łamach najnowszego numeru pisma regionalno-historycznego “Masovia”.

  Co przedstawia odnaleziona mapa Mazur?

  Diabelska Wyspa - Piska Legenda

  Diabelska Wyspa

  Dotarliśmy do starego podania ludowego z Mazur, które opowiada o Diabelskiej Wyspie.
  👹 Opowieści spisane poniżej mogą być nieznane dla większości lokalnych mieszkańców. Opowieści te są starsze niż 100 lat i zostały prawie zapomniane przez historię, jednak dotyczą miejsca, które wszyscy znamy! Przywracamy te opowieści, ponieważ powszechnie wiadomo, że w każdej historii drzemie ziarno prawdy…
  🧐 Jednakże ziarno tego co przeczytacie za chwilę wydaje się być niepokojące.

  Historia Pisza

  Pisz po I Wojnie Światowej w Kolorach?!

  Przedwojenne kolorowe zdjęcia Pisza, a dawniej Johannisburga. 😯

  👉 Na zdjęciach zobaczymy życie codziennie mieszkańców, turystykę wodną, spływy drewna oraz zniszczenia po I wojnie światowej i przedwojenną zabudowa miasta.

  👉 Czarno białe zdjęcia zostały odrestaurowane i pokolorowane za pomocą oprogramowania Adobe wykorzystującego AI i Machine Learning.

  Pisz (Johannisburg) na nagraniu sprzed 1940 roku!

  Pisz (Johannisburg) na nagraniu sprzed 1940 roku! Dawny Pisz (Johannisburg, Prusy Wschodnie) na ponad 3-minutowym filmie wykonanym prawdopodobnie przed 1940 rokiem. Zobaczycie na nim ścisłe