Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

  Legenda

  Zuchwały Janik Snopek kontra upiór znad Jegocina

  Zuchwały Janik Snopek kontra upiór znad Jegocina

  Dawno dawno temu, według starych ksiąg w XVI wieku, żył nad rzeczką niedaleko Jańsborka myśliwy o imieniu Janik. Rozporządzał on starą karczmą i młynem, które nabył od Zakonu po śmierci ich poprzedniego dziedzica Stefana Młynarza. W ciągu kilku lat zdobył sławę, która obiegła całą puszczę Piską i zyskał opinię jednego z najlepszych myśliwych..

  Legenda o Niedźwiedzim Rogu

  Niedźwiedzi Róg, czyli legenda zakrapiana miodem pitnym

  Dawno temu, gdzieś tak w połowie XVIII wieku, żył nad Śniardwami stary miodosytnik Kownat. Miał on żonę Świetlane i dwóch synów, jeden Mirko drugi zaś Dalek. Żyło im się dobrze w owych czasach. W lesie było drzewa pod dostatkiem, latem zaś grzybów i owoców leśnych co niemiara. Synowie lubili łowić ryby, więc często jedzono je na obiad. Z miodu pitnego był niezły zarobek. Stary Kownat słyną na całą puszcze ze swojego kunsztu. Sycił go wedle specjalnej receptury trzymanej w tajemnicy. Leśniczy lubił wpaść do niego na kubek trunku, bo mu smakowało i do głowy zaraz nie szło, a gdy przyszło wstać to nogi były jak z waty. Słabe głowy po tych miodach spały nawet 20 godzin, a gdy się przebudzili to mieli głowy lekkie i żołądki gotowe do jadła.

  Diabelska Wyspa - Piska Legenda

  Diabelska Wyspa

  Dotarliśmy do starego podania ludowego z Mazur, które opowiada o Diabelskiej Wyspie.
  👹 Opowieści spisane poniżej mogą być nieznane dla większości lokalnych mieszkańców. Opowieści te są starsze niż 100 lat i zostały prawie zapomniane przez historię, jednak dotyczą miejsca, które wszyscy znamy! Przywracamy te opowieści, ponieważ powszechnie wiadomo, że w każdej historii drzemie ziarno prawdy…
  🧐 Jednakże ziarno tego co przeczytacie za chwilę wydaje się być niepokojące.

  Legenda o Żydowskiej Górze

  Legenda o żydowskiej górze

  👉 Czy wiecie, że niemal każdy zakątek Puszczy Piskiej posiada swoje legendy?
  😯 Jedna z takich legend przywiązana jest do półwyspu zwanego „Żydowska Góra”, położonego po wschodniej stronie jeziora Jegocin Duży, przy drodze Pisz – Głodowo.
  Na sztabowych mapach niemieckich półwysep ten oznaczony był nazwą…