Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

  Pokaż swoją firmę i zyskaj klientów na Piskim!

  (zrobisz to w mniej niż 30 sekund)

  Czy znasz najstarszy zabytek Piskich terenów?

  Piska Historia Kościół Jana

  Pisz, choć metrykę ma wiekową (1367 r.), to zabytków już niewiele. Kolejne wojny i pożary sprawiły, że nie zachowało się zbyt wiele. Nie ocalał Krzyżacki zamek dawnego Johannisburga, ani dawniejsze budowle miejskie, które wyrosły z osady wolnych bartników, rybaków oraz kupców osiadłych na podzamczu…

  Najstarszą budowlą jest murowana z czerwonej cegły wieża kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu to najstarsza miejska parafia. Została erygowana zaraz po II wojnie światowej, w 1946r.

  Funkcję kościoła parafialnego pełni kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który do końca 1945 r. był własnością ewangelików. Pierwszy kościół jaki stanął w Piszu, pochodził z wieku XV. Wzmianki o nim są datowane na 1449 r. W tym okresie kościół należał do katolików. Sytuacja uległa jednak zmianie w XVI w., w okresie szerzącej się reformacji. Wtedy świątynia przeszła w ręce luteranów. Wpływ reformacji w tym okresie był bardzo duży. W celu zyskania większej liczby protestanckich wiernych do Pisza oddelegowano Marcina Glossa, który miał się tym zająć. Wygląd pierwotnego kościoła nie jest znany historykom.

  21 listopada 1694 r., gdy odbywał się pogrzeb niejakiego Simmeringa, doszło do wybuchu pożaru. Ogień zapłonął od pogrzebowych świec. Kościół doszczętnie spłonął. Pozostałe kompleksy kościelne nie ucierpiały tak znacząco. Wkrótce przystąpiono do odbudowy świątyni. Nowy kościół powstał jeszcze na początku wieku XVII. Obecny kształt nadano całej konstrukcji podczas remontu w połowie XIX wieku.

  Lata 1910-1915 , Pomnik ofiar wojennych przy kościele św. Jana w Piszu
  Lata 1910-1915 , Pomnik ofiar wojennych przy kościele św. Jana w Piszu

  Wnętrze dość puste,  jak to w kościołach protestanckich; do 1945 roku świątynia należała do społeczności ewangelickiej, po wojnie stała się siedzibą parafii rzymsko-katolickiej. Kościół szachulcowy konstrukcji słupowo – ramowej. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie. Z boku nawy kruchta. Wieża murowana od frontu z kruchtą w przyziemiu i tarczami zegarowymi. Zwieńczona dachem namiotowym z ośmioboczną latarnią i blaszanym hełmem stożkowym ze sterczyną i chorągiewką. Dach jednokalenicowy, kryty dachówką. Wewnątrz strop płaski wsparty dwoma rzędami kolumn. Chór muzyczny wsparty na filarach z parapetem o prostej linii i prospektem organowym 16 głosowym z p. XX w. Ołtarz główny późnorenesansowy z p. XVII w. Dodajmy że owy ołtarz został w 2018r. odrestaurowany, gdzie przez ponad rok trwała jego renowacja. Prace konserwatorskie podzielone są na dwa etapy. W pierwszej fazie zabytek był wyczyszczony z kurzu i brudów na całej powierzchni. Następnie wzmocniona zostanie struktura drewna przez impregnacje, dezynfekcję i dezynsekcje. Kolejnym procesem była konsolidacja, czyli podklejenie odchodzących od podłoża warstw polichromii, usunięcie nieoryginalnych przemalowań oraz wykonanie brakujących dorzeźbień i snycerki. Drugi etap składał się głównie na prace renowacyjne przy elementach zdobiących ołtarz: malowidłach, rzeźbach, złoceniach i srebrzeniach. Obecnie wierni mogą podziwiać jego pełen blask.

  Dodatkowo w kościele znajduje się Ambona barokowa z 1701 r., wsparta na figurach Mojżesza i Świętego Jana Chrzciciela. Chrzcielnica z XVII w. Krucyfiks drewniany z XVII w. W oknach witraże.. 

  Lata 1978-1982 , Wnętrze kościoła św. Jana Chrzciciela.
  Lata 1978-1982 , Wnętrze kościoła św. Jana Chrzciciela.

  Legenda mówi, że kościół łączyło z zamkiem podziemne przejście i dalej ciągnęło się ono pod dnem rzeki Pisy. Może to i prawda? Kilka lat temu dno rzeki zapadło się ponoć, jakby była pod nim pustka.

  Ciekawostką może być to, iż patronem kościoła związana jest dawna, obowiązująca do 1945 roku nazwa miejscowości. Brzmiała ona Johannisburg, w mazurskiej wersji – Jańsbork.  Obecna  nawiązuje do najstarszej nazwy miejsca, które w języku zamieszkujących okolice dawnych Prusów czy spokrewnionych z nimi Galindów miała brzmieć  Pīsis.

  A to nie jedna ciekawostka związana z Kościołem św. Jana Chrzciciela –
  Na poddaszu kościoła odnaleziono figurę anioła chrzcielnego, stanowiącą część bogatego snycerskiego wystroju świątyni luterańskiej w Piszu.

  Rzeźbą zainteresowała się dr hab. Anna Sylwia Czyż, piszanka, historyk sztuki pracująca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  „Rzeźba anioła to najpewniej tzw. anioł chrzcielny z końca XVII w., który stanowił część bogatego snycerskiego wystroju świątyni luterańskiej w Piszu” – mówi dr hab. Anna Sylwia Czyż, profesor UKSW.

  Jest on widoczny na fotografiach archiwalnych, jako element zawieszony po prawej stornie ołtarza. W przedwojennej literaturze rzeźba łączona była z królewieckim warsztatem Isaaka Rigi. Dzięki odnalezieniu rzeźby będzie można osąd ten zweryfikować.

  Ostatnimi czasy dobiegła nas rownież bardzo ciekawa informacja że zegar na wieży kościoła św. Jana zostanie odrestaurowany. Już wkrótce ruszą prace konserwatorskie. 

  Zegar na kościelnej wieży w Piszu wyprodukowała firma Georga Richtera w Berlinie w roku 1899. podaje parafia p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu – jest produktem bardzo wysokiej klasy, bardzo trwałym, choć w minionych latach zaniedbanym i zabrudzony przez odchody ptasie i wymagającym naprawy i konserwacji. Jest wciąż gotowy do ponownego poruszania wskazówek na wieży, a także sygnalizowania wskazań czasu na tarczach i poprzez uderzenia w dzwon. Mimo zużycia wybranych elementów jest kompletny i dobrze zachowany.

  Dla zainteresowanych odwiedzeniem kościoła rownież wewnątrz, przypominamy harmonogram Mszy w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu.

  Msze Święte:
  7:00 – 9:00 – 10:30 – 12:00 – 16:00 – 18:00 – 20:00
  Dni powszednie: 6:30 – 15:00 – 18:00

  źródła: UM w Pisz, Andrzej Węgrowicz, Adam Kalinowski – Pisz kiedyś i teraz,  Parafia św. Jana Chrzciciela w Piszu, Tygodnik Piski, Gazeta Piska, fotopolska.eu, MZP, kosciolydrewniane.pl, diecezjaelk.pl

  ✅ Pamiętaj, że Każde WydarzenieOgłoszenie i Firmę na Portalu Piski.pl oraz w Aplikacji Piski.pl możesz zawsze dodać do ❤️ Ulubionych! 👉 Wygodnie mieć Zawsze pod ręką! 🤳

  Tagi:

  Autor wpisu:

  Komentarze

  Zobacz też: