Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

  Pokaż swoją firmę i zyskaj klientów na Piskim!

  (zrobisz to w mniej niż 30 sekund)

  “Duch” przybrał symboliczną formę u bram Klasztoru w Wojnowie

  _Duch_ przybrał symboliczną formę u bram Klasztoru w Wojnowie

  Liczba 7 już od pradawnych czasów jest liczbą świętą, pełną mistycyzmu i ukrytej mocy. Dlatego miejscem tegorocznej i wyjątkowej VII edycji Kolonii Artystów był Klasztor w Wojnowie (7,7 km od centrum Rucianego-Nidy).

  Siódma edycja rzeźbiarsko-malarskiego pleneru Kolonii Artystów odbyła się w dniach 23 – 30 lipca 2021 roku. Natomiast jej organizatorem, jak i pomysłodawcą całego cyklu wydarzeń “Kolonia Artystów” jest Piotr Bogdaszewski – Artysta rzeźbiarz, społecznik i nauczyciel z Rucianego-Nidy. Współorganizatorami tegorocznej – VII edycji Kolonii Artystów były: Dom Kultury w Rucianem-Nidzie, Gmina Ruciane-Nida oraz Klasztor w Wojnowie.

  Warto przypomnieć, że Kolonia Artystów to wydarzenie, które już od kilku lat wpisało się w kalendarz lokalnych imprez kulturalnych. Natomiast każda edycja niesie ze sobą nowe dzieła będące ozdobą Miasta i Gminy Ruciane-Nida. Tak stało się również w przypadku tegorocznej edycji.

  Zakończyliśmy siódmą edycję Kolonii Artystów ale to wyjątkowe wydarzenie pozostanie z nami duchem! Duchem, który przybrał symboliczną formę u bram Klasztoru… – wspomina Piotr Bogdaszewski.

  Podczas tegorocznej edycji w Wojnowie powstała unikalna rzeźba związana z miejscem jej powstania. Miejscem tym jest teren Klasztoru Wojnowo, który swą wyjątkowość zapewnia również dzięki gospodarzom obiektu – Urszuli Kochanowicz Ludwikowskiej i Tomasza Ludwikowskiego.

  Jak wspomina współtwórca rzeźby – Piotr Bogdaszewski: To właśnie w tym miejscu pozostaną po Nas – twórcach i artystach, niezapomniane wspomnienia… i pozostaną one również w każdym z nas. Pozostanie również coś więcej, coś fizycznego, coś w czym każdy twórca i artysta zapisał chwilę swojego życia. W tym miejscu pozostanie po nas rzeźba “Paweł Pruski” – przedstawiająca twórcę Monasteru Zbawiciela i Trójcy Świętej w Wojnowie, który stoi przy murach Klasztoru i czuwa.

  Podsumowując wizualnie Kolonię Artystów, zapraszamy na zdjęcia oraz film o tegorocznym plenerze w Wojnowie. Aby każdy zainteresowany mógł poczuć ducha Pawła Pruskiego oraz energię przypominającą, że jeszcze tu wrócimy. Być może spotkamy się dokładnie w tym miejscu, już za rok.. podczas kolejnej edycji pleneru rzeźbiarsko-malarskiego na Mazurach.

  Zobaczmy poniżej powstałe dzieło – rzeźbę “Paweł Pruski”oraz historyczny proces jej powstawania uwieczniony na zdjęciach.

  Poniżej oraz w serwisie YouTube – kliknij Tutaj, możemy zobaczyć również film przedstawiający VII Kolonię Artystów.

  Wideo pochodzi z konta Ewelina Gorzewska, która również była uczestniczką tegorocznego pleneru.

  Źródło: fot. Arkadiusz Parzych, Archiwum Klasztor Wojnowo, Kacper Ludwikowski, Grzegorz Gorzewski.

  Tagi:

  Autor wpisu:

  Komentarze

  Zobacz też:

  O tym jak beztroski kowal z Jagodnego skradł diabłu rogi

  O tym jak beztroski kowal z Jagodnego skradł diabłu rogi

  Przed wieloma wiekami, u schyłku XVI wieku, żył we wiosce Jagodne stary kowal Dobrogost. Syna miał jedynego spadkobiercę, o imieniu Siemowit. Z czasem większość obowiązków w kuźni przejął dziedzic, ojciec utracił już krzepkość a i w krzyżu go niemiłosiernie łupało. Na brak pracy narzekać nie mogli, dużo we wsi koni było do podkucia, a i z Jańsborka zdarzył się klient na kraty do okien czy okucia drzwiowe. Żyli sobie spokojnie na skraju osady, w domku krytym strzechą i pięknym widokiem na łąki.