Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

  Pokaż swoją firmę i zyskaj klientów na Piskim!

  (zrobisz to w mniej niż 30 sekund)

  Gminy z Powiatu Piskiego mogą stracić około 9 mln zł!

  Piskie Gminy mogą stracić około 9 mln zł z kieszeni Piskich podatników

  Jesteśmy na etapie rewolucji nazywanej potocznie “Polskim Ładem”. Niesie to ze sobą szereg zmian, jedną z nich jest zmiana kwoty wolnej od podatku. Reforma opodatkowania, ma zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku. Kwota wolna od podatku ma zostać podniesiona w górę.

  Oznacza to również bezpośredni wpływ na budżety lokalnych samorządów. Ponieważ udział w podatkach dochodowych osób zamieszkałych na terenie gminy jest również formą dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

  Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 8 000 zł i wzrośnie do 30 tys. zł, podniesiony ma zostać również próg podatkowy do 120 tys. zł. W związku z tą zmianą nastąpi ubytek wpływów do budżetów samorządów. Średni ubytek w podatku PIT, który nie trafi do miast i gmin to 26,8 procent.

  Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich stworzyły licznik – natwojkoszt.pl, który wylicza potencjalną stratę dochodu dla poszczególnych miast czy gmin.

  Według przytoczonego kalkulatora, na rządowym programie Piskie Gminy mają stracić w 2021 roku:

  Gmina Pisz – 5 016 609 zł.

  Gmina Biała Piska – 1 414 033 zł.

  Gmina Orzysz – 1 405 068 zł.

  Gmina Ruciane-Nida – 1 278 147 zł.

  Poniżej prezentujemy wyliczenia kalkulatora – natwojkoszt.pl

  W sumie Gminy Powiatu Piskiego mają stracić – 9 113 857 zł na podstawie reformy opodatkowania. Oznacza to również, że w kieszeniach Piskich podatników może pozostać 9 mln zł więcej. 

  Projektowane zmiany, mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.  Natomiast kwota wolna od podatku ma mieć zastosowanie do rozliczeń podatkowych na zasadach ogólnych. Czyli z tej ulgi nie skorzystają, podobnie jak obecnie, przedsiębiorcy rozliczający PIT według stawki liniowej. 

  Źródło: gov.pl, pit.pl, fot. natwojkoszt.pl

  Tagi:

  Autor wpisu:

  Komentarze

  Zobacz też: