Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

  Pokaż swoją firmę i zyskaj klientów na Piskim!

  (zrobisz to w mniej niż 30 sekund)

  Jaki Wynik referendum w Białej Piskiej?

  Referendum gmina biała piska

  W Niedzielę – 27 czerwca, odbyło się Referendum w Gminie Biała Piska, w sprawie odwołania Rady Miejskiej.

  Odwołania Rady Miejskiej domagało się 7 mieszkańców gminy, 5 radnych i dwóch sołtysów. Inicjatorzy referendum zarzucali części radnych m.in. brak współpracy, poczucia odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz brak szacunku do mieszkańców.

  Początkowo referendum miało się odbyć 9 maja, ale z powodu pandemii komisarz wyborczy w Olsztynie zdecydował o zawieszeniu tego głosowania. Na początku czerwca komisarz wydał postanowienie o wyznaczeniu nowej daty zawieszonego głosowania w referendum gminnym na niedzielę 27 czerwca. Głosowanie zorganizowano z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

  Zgodnie z przepisami, aby referendum było ważne, musiałoby wziąć w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby osób, które głosowały w wyborach odwoływanego organu. W przypadku Gminy Biała Piska próg ten wynosił 2911 osób uprawnionych do głosowania. Wynika to z faktu, iż podczas wyborów samorządowych w 2018 roku, w głosowaniu do Rady Miejskiej w Białej Piskiej uczestniczyło 4851 wyborców.

  Według informacji od Komisarza Wyborczego w Olsztynie wynika, że na 8939 uprawnionych osób do głosowania w Gminie, w referendum wzięły udział 994 osoby, a to stanowi 11,12%. Wynik ten stanowi, iż referendum jest nieważne, z powodu zbyt małej frekwencji.

  Rada miejska zostałaby odwołana, gdyby w ważnym referendum opowiedziała się za tym ponad połowa głosujących. Tak się jednak nie stało, za sprawą mieszkańców Gminy.

  Należy przypomnieć, że to nie jest pierwsze referendum w obecnej kadencji Gminy Biała Piska. W lipcu ubiegłego roku odbyło się referendum ws. odwołania burmistrz Beaty Sokołowskiej, które również było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Wówczas wymagany był udział 2927 osób, natomiast do głosowania przybyło 1213 osób. Dla porównania w obecnym głosowaniu dotyczącym odwołania Rady Miejskiej, z wymaganego progu 2911 osób na głosowanie przybyło 994 osoby. Wyniki obu głosowań były nieważne z tego samego powodu, czyli małej frekfencji.

  Dwa razy referendum w przeciągu ok. roku… Czy to oznacza tylko przepychanki polityczne, czy coś więcej? Tego nie wiemy… Nie wróżymy z fusów i mamy nadzieję, że nie ucierpią na tym mieszkańcy Gminy ani sama Gmina Biała Piska. Jednak wydaje się, że to nie będzie koniec historii…

  Źródło: TVP3 Olsztyn, Radio Olsztyn, PAP

  Tagi:

  Autor wpisu:

  Komentarze

  Zobacz też:

  4_0 Mazura Pisz z czerwoną kartką

  Wygrali w osłabieniu! 4:0 Mazura Pisz z czerwoną kartką

  Rozpoczęcie sezonu piłkarskiego 2021/22 w wykonaniu Mazura Pisz już za nami. Drużyna Seniorów otworzyła sezon piłkarski meczem Rundy wstępnej Wojewódzkiego Pucharu Polski. Rywalem była drużyna tuż “zza miedzy”, czyli MKS Ruciane Nida.

  Konsultacje społeczne wspólnej strategii obszaru Wielkich Jezior Mazurskich

  Zakończono prace nad aktualizacją wspólnej strategii rozwoju dla całej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Projekt dokumentu jest efektem współpracy samorządów lokalnych zdeterminowanych do współpracy i promocji obszaru Wielkich Jezior Mazurskich. Sama strategia ma pomóc w sprawnej realizacji założeń rozwoju tego regionu, w szczególności korzystając ze środków Unii Europejskiej.

  Cadeci z PMOS Pisz na podium w Pucharze Świata we Włoszech

  Żeglarze z PMOS Pisz na podium Mistrzostw Świata we Włoszech

  W regatach zorganizowanych przez klub Fraglia Vela Riva wystartowało sześćdziesiąt załóg. Aż dwanaście spośród nich, stanowiły załogi Reprezentacji Polski. Osiem z nich to przedstawiciele klubu MKS Dwójka Warszawa, dwie załogi z klubu PMOS Pisz i dwie z MKŻ Mikołajki.