Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

  Pokaż swoją firmę i zyskaj klientów na Piskim!

  (zrobisz to w mniej niż 30 sekund)

  Jaki Wynik referendum w Białej Piskiej?

  Referendum gmina biała piska

  W Niedzielę – 27 czerwca, odbyło się Referendum w Gminie Biała Piska, w sprawie odwołania Rady Miejskiej.

  Odwołania Rady Miejskiej domagało się 7 mieszkańców gminy, 5 radnych i dwóch sołtysów. Inicjatorzy referendum zarzucali części radnych m.in. brak współpracy, poczucia odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz brak szacunku do mieszkańców.

  Początkowo referendum miało się odbyć 9 maja, ale z powodu pandemii komisarz wyborczy w Olsztynie zdecydował o zawieszeniu tego głosowania. Na początku czerwca komisarz wydał postanowienie o wyznaczeniu nowej daty zawieszonego głosowania w referendum gminnym na niedzielę 27 czerwca. Głosowanie zorganizowano z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

  Zgodnie z przepisami, aby referendum było ważne, musiałoby wziąć w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby osób, które głosowały w wyborach odwoływanego organu. W przypadku Gminy Biała Piska próg ten wynosił 2911 osób uprawnionych do głosowania. Wynika to z faktu, iż podczas wyborów samorządowych w 2018 roku, w głosowaniu do Rady Miejskiej w Białej Piskiej uczestniczyło 4851 wyborców.

  Według informacji od Komisarza Wyborczego w Olsztynie wynika, że na 8939 uprawnionych osób do głosowania w Gminie, w referendum wzięły udział 994 osoby, a to stanowi 11,12%. Wynik ten stanowi, iż referendum jest nieważne, z powodu zbyt małej frekwencji.

  Rada miejska zostałaby odwołana, gdyby w ważnym referendum opowiedziała się za tym ponad połowa głosujących. Tak się jednak nie stało, za sprawą mieszkańców Gminy.

  Należy przypomnieć, że to nie jest pierwsze referendum w obecnej kadencji Gminy Biała Piska. W lipcu ubiegłego roku odbyło się referendum ws. odwołania burmistrz Beaty Sokołowskiej, które również było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Wówczas wymagany był udział 2927 osób, natomiast do głosowania przybyło 1213 osób. Dla porównania w obecnym głosowaniu dotyczącym odwołania Rady Miejskiej, z wymaganego progu 2911 osób na głosowanie przybyło 994 osoby. Wyniki obu głosowań były nieważne z tego samego powodu, czyli małej frekfencji.

  Dwa razy referendum w przeciągu ok. roku… Czy to oznacza tylko przepychanki polityczne, czy coś więcej? Tego nie wiemy… Nie wróżymy z fusów i mamy nadzieję, że nie ucierpią na tym mieszkańcy Gminy ani sama Gmina Biała Piska. Jednak wydaje się, że to nie będzie koniec historii…

  Źródło: TVP3 Olsztyn, Radio Olsztyn, PAP

  Tagi:

  Autor wpisu:

  Komentarze

  Zobacz też:

  Uroczysta prezentacja tablic historycznych w Niedźwiedzim Rogu

  Wspólnym wysiłkiem społeczności lokalnej, zostały zorganizowane trzy tablice historyczne o miejscowościach Niedźwiedzi Róg oraz Głodowo. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy, turyści oraz przedstawiciele władz gminy. Zapraszamy również to przeczytania legendy o miejscowości Niedźwiedzi Róg pod tytułem Niedźwiedzi Róg, czyli legenda zakrapiana miodem pitnym. Autor zdjęć: Piotr

  Dni Pisza – Koncert Reggaeside, DizzKats, Oscar Rockenberg

  Wczoraj na Dniach Pisza zespół Reggaeside zagrał niebywały koncert. Reggaeside to zespół poruszający się w klimatach reggae z elementami rocka, popu, funky i ska. Wystąpili również: DizzKats Oscar Rockenberg Djka DizzKats elektryzuje nowoczesną muzyką zarówno młodych jak i starszych mieszkańców miasta Pisz Katarzyna Sobiech Dyrektor w Piskim Domu

  4_0 Mazura Pisz z czerwoną kartką

  Wygrali w osłabieniu! 4:0 Mazura Pisz z czerwoną kartką

  Rozpoczęcie sezonu piłkarskiego 2021/22 w wykonaniu Mazura Pisz już za nami. Drużyna Seniorów otworzyła sezon piłkarski meczem Rundy wstępnej Wojewódzkiego Pucharu Polski. Rywalem była drużyna tuż “zza miedzy”, czyli MKS Ruciane Nida.