Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

  Pokaż swoją firmę i zyskaj klientów na Piskim!

  (zrobisz to w mniej niż 30 sekund)

  Plenerowa wystawa przed Muzeum Ziemi Piskiej

  Plenerowa wystawa przed Muzeum Ziemi Piskiej

  Przed Muzeum Ziemi Piskiej prezentowana jest wystawa „Pomniki wdzięczności – mitologizacja pamięci”. Ekspozycja opowiada o zbrodniach wyrządzonych przez Armię Czerwoną na Warmii i Mazurach w 1945 r. oraz powojennej propagandzie komunistycznej, w którą wpisywały się tzw. pomniki wdzięczności.

  Wystawa przygotowana przez historyków Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Polskiej Akademii Nauk omawia przebieg ofensywy w Prusach Wschodnich w 1945 r. oraz zbrodnie, których żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się na podbijanych terenach. Oddzielny wątek poświęcono komunistycznej propagandzie, która utrwalała obraz zasług wojsk radzieckich. Jednym z przejawów były powstające w regionie tzw. pomniki wdzięczności. 

  – Prezentowane informacje i zdjęcia relacjonują działania militarne, ale także masowe morderstwa i gwałty ludności cywilnej oraz zniszczenia, grabieże i deportacje – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Po wojnie utarło się określenie o wyzwoleniu Warmii i Mazur. W opracowaniach z czasów PRL nie podejmowano jednak tematyki zbrodniczej działalności Armii Czerwonej, której wręcz wymagano od żołnierzy wchodzących na tereny niemieckie.

  Pisz jest pierwszym miastem regionu, do którego wystawa trafiła po olsztyńskiej premierze. Wśród zgormadzonych materiałów są archiwalne zdjęcia z naszego miasta. Ekspozycję można oglądać do 13 sierpnia na placu przed Muzeum Ziemi Piskiej. W muzeum można odebrać bezpłatną publikację towarzyszącą wystawie.

  Informacja prasowa nadesłana przez Muzeum Ziemi Piskiej, autor zdjęć Muzeum Ziemi Piskiej

  Plenerowa wystawa przed Muzeum Ziemi Piskiej

  Plenerowa wystawa przed Muzeum Ziemi Piskiej

  Plenerowa wystawa przed Muzeum Ziemi Piskiej

  Plenerowa wystawa przed Muzeum Ziemi Piskiej

  Plenerowa wystawa przed Muzeum Ziemi Piskiej

  Tagi:

  Autor wpisu:

  Komentarze

  Zobacz też:

  4_0 Mazura Pisz z czerwoną kartką

  Wygrali w osłabieniu! 4:0 Mazura Pisz z czerwoną kartką

  Rozpoczęcie sezonu piłkarskiego 2021/22 w wykonaniu Mazura Pisz już za nami. Drużyna Seniorów otworzyła sezon piłkarski meczem Rundy wstępnej Wojewódzkiego Pucharu Polski. Rywalem była drużyna tuż “zza miedzy”, czyli MKS Ruciane Nida.

  Dni Pisza – Koncert Reggaeside, DizzKats, Oscar Rockenberg

  Wczoraj na Dniach Pisza zespół Reggaeside zagrał niebywały koncert. Reggaeside to zespół poruszający się w klimatach reggae z elementami rocka, popu, funky i ska. Wystąpili również: DizzKats Oscar Rockenberg Djka DizzKats elektryzuje nowoczesną muzyką zarówno młodych jak i starszych mieszkańców miasta Pisz Katarzyna Sobiech Dyrektor w Piskim Domu

  Zuchwały Janik Snopek kontra upiór znad Jegocina

  Zuchwały Janik Snopek kontra upiór znad Jegocina

  Opowieść, którą zaraz przeczytacie prawi o tym jak dzielny założyciel wsi Snopki Janik Snopek, staje twarzą w twarz z upiornym wodnikiem. Dawno dawno temu, według starych ksiąg w XVI wieku, żył nad rzeczką niedaleko Jańsborka myśliwy o imieniu Janik. Rozporządzał on starą karczmą i młynem,