Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

  Pokaż swoją firmę i zyskaj klientów na Piskim!

  (zrobisz to w mniej niż 30 sekund)

  Plenerowa wystawa przed Muzeum Ziemi Piskiej

  Plenerowa wystawa przed Muzeum Ziemi Piskiej

  Przed Muzeum Ziemi Piskiej prezentowana jest wystawa „Pomniki wdzięczności – mitologizacja pamięci”. Ekspozycja opowiada o zbrodniach wyrządzonych przez Armię Czerwoną na Warmii i Mazurach w 1945 r. oraz powojennej propagandzie komunistycznej, w którą wpisywały się tzw. pomniki wdzięczności.

  Wystawa przygotowana przez historyków Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Polskiej Akademii Nauk omawia przebieg ofensywy w Prusach Wschodnich w 1945 r. oraz zbrodnie, których żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się na podbijanych terenach. Oddzielny wątek poświęcono komunistycznej propagandzie, która utrwalała obraz zasług wojsk radzieckich. Jednym z przejawów były powstające w regionie tzw. pomniki wdzięczności. 

  – Prezentowane informacje i zdjęcia relacjonują działania militarne, ale także masowe morderstwa i gwałty ludności cywilnej oraz zniszczenia, grabieże i deportacje – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Po wojnie utarło się określenie o wyzwoleniu Warmii i Mazur. W opracowaniach z czasów PRL nie podejmowano jednak tematyki zbrodniczej działalności Armii Czerwonej, której wręcz wymagano od żołnierzy wchodzących na tereny niemieckie.

  Pisz jest pierwszym miastem regionu, do którego wystawa trafiła po olsztyńskiej premierze. Wśród zgormadzonych materiałów są archiwalne zdjęcia z naszego miasta. Ekspozycję można oglądać do 13 sierpnia na placu przed Muzeum Ziemi Piskiej. W muzeum można odebrać bezpłatną publikację towarzyszącą wystawie.

  Informacja prasowa nadesłana przez Muzeum Ziemi Piskiej, autor zdjęć Muzeum Ziemi Piskiej

  Plenerowa wystawa przed Muzeum Ziemi Piskiej

  Plenerowa wystawa przed Muzeum Ziemi Piskiej

  Plenerowa wystawa przed Muzeum Ziemi Piskiej

  Plenerowa wystawa przed Muzeum Ziemi Piskiej

  Plenerowa wystawa przed Muzeum Ziemi Piskiej

  Tagi:

  Autor wpisu:

  Komentarze

  Zobacz też:

  Za nami Gala XVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki

  Po raz kolejny poezja zagościła w domu Michała Kajki w Ogródku. W sobotę, 31 lipca odbyła się Gala XVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki. organizowanego przez Muzeum w Ogródku, wspólnie z Polaną Kultury w Orzyszu.  Wiersze laureatów zaprezentowała aktorka teatralna i filmowa – Laura

  Czy wiesz co oznacza Łupkon_ My już poznaliśmy ich Sekret!

  Czy wiesz co oznacza Łupkon? My już poznaliśmy ich Sekret!

  Czy wiesz co oznacza Łupkon, a może kojarzysz wieś o nazwie Łupki? My zapoznaliśmy się bardziej w rozmowie z twórcami tegorocznego Łupkonu – Arturem Olchowym i Pawłem Bosakiem. Podzielili się z nami ciekawostkami na temat festiwalu, jego historią oraz przyszłością, która ma szanse stać się fantastyczna.

  Konsultacje społeczne wspólnej strategii obszaru Wielkich Jezior Mazurskich

  Zakończono prace nad aktualizacją wspólnej strategii rozwoju dla całej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Projekt dokumentu jest efektem współpracy samorządów lokalnych zdeterminowanych do współpracy i promocji obszaru Wielkich Jezior Mazurskich. Sama strategia ma pomóc w sprawnej realizacji założeń rozwoju tego regionu, w szczególności korzystając ze środków Unii Europejskiej.