fbpx

Pokaż swoją firmę i zyskaj klientów na Piskim!

(zrobisz to w mniej niż 30 sekund)

Pogański Sąd, czyli Galindzkie miejsce mocy blisko Pisza

Pogański Sąd, czyli Galindzkie miejsce mocy blisko Pisza

Zagadkowa grupa głazów znajdująca się w lesie pomiędzy Długim Kątem a Kumielskiem była najprawdopodobniej miejscem kultu pruskich Galindów. Po raz pierwszy zostało opisane w roku 1925 przez Wilhelma Gaerte z Muzeum w Królewcu, po zgłoszeniu dokonanym przez nauczyciela z pobliskich Bogumił. Przypuszcza się, że kamień pośrodku kamiennego kręgu o średnicy ok. 20 m był ołtarzem ofiarnym. Niemieccy badacze i miłośnicy starożytności określali to miejsce jako Heidengericht, czyli Pogański Sąd. W polskich publikacjach pojawiają się nazwy Stara Kamienica, czy też Zbiornica Kamieni. Aktualnie miejsce to otrzymało kolejną nazwę: Miejsce Mocy Galindów.

Jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku obiekt pobieżnie zbadano, ogrodzono, a wiedza o nim była szeroko znana w całej okolicy. Był pokazywany wycieczkom szkolnym i odwiedzany przez turystów. Niegdyś głazy były ustawione pionowo i tworzyły krąg. Dzisiaj dawnym ołtarzem Galindów niepodzielnie włada przyroda.

Między kamieniami wyrósł las, nie widać też dawnej alejki wytyczonej od drogi Kumielsk-Długi Kąt. Brak już niektórych głazów z kręgu, ale zachowały się największe ułożone w jego centrum.

Najciekawszy jest tzw. stół – płaski głaz o długości 2,3 m i szerokości 1,2 m. Dawniej spoczywał on prawdopodobnie na mniejszych głazach.

Kilka dużych kamieni posiada jeszcze ślady obróbki narzędziami. To właśnie w ich zagłębieniach składano ofiary pradawnym bogom, być może po nich spływała krew ofiarnych zwierząt, a kto wie czy nie pojmanych jeńców, których życie składano w podzięce za pomyślność w walce.

Pogański Sąd, czyli Galindzkie miejsce mocy blisko Pisza
Ołtarz ofiarny – płaski głaz o długości 2,3 m i szerokości 1,2 m
Pogański Sąd, czyli Galindzkie miejsce mocy blisko Pisza
Kamień w kształcie misy
Pogański Sąd, czyli Galindzkie miejsce mocy blisko Pisza

Namawiamy do odwiedzenia tego mistycznego miejsca. Będzie to dla każdego wyzwanie i prawdziwa wyprawa odkrywcza. Pozostałości ołtarza Galindów bardzo trudno odnaleźć. Na pewno w poszukiwaniach przyda się załączona poniżej mapa. Osiągnięcie celu z pewnością da dużą satysfakcję. Wszak w naszym opisanym i oznaczonym świecie mało jest okazji, by dotrzeć do atrakcyjnych miejsc, dzisiaj prawie zapomnianych.

Dla zwiększenia inspiracji oraz dla ułatwienia podróży załączamy poniższy materiał Kanału na YouTube: Mazurskie Tajemnice, pod tytułem: Pogański Sąd, czyli Galindzkie Miejsce Mocy (Długi Kąt).

✅ Pamiętaj, że Każde WydarzenieOgłoszenie i Firmę na Portalu Piski.pl oraz w Aplikacji Piski.pl możesz zawsze dodać do ❤️ Ulubionych! 👉 Wygodnie mieć Zawsze pod ręką! 🤳

Tagi:

Autor wpisu:

Promowane firmy

Komentarze

Zobacz też:

Dołącz do tysiąca osób i bądź na bieżąco w powiecie Piskim!

Poinformuj nas

Używamy plików cookie, aby zapewnić wysoką jakość Piski.pl. Kontynuując, akceptujesz naszą Politykę Prywatności i pliki cookie.
Aplikacja Piski.pl

Pobierz aplikacje i pomóż!

Każde pobranie aplikacji to 25g karmy.
Ty pomagasz dla schroniska!

Kliknij przycisk poniżej i Pobierz!

Darmowa aplikacja na Twój telefon