Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

[contact-form-7 id="17612"]

Pokaż swoją firmę i zyskaj klientów na Piskim!

(zrobisz to w mniej niż 30 sekund)

Prześwietlona Woda w Piszu! Da się Pić?

Prześwietlona Woda w Piszu (1)

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piszu zakończyło kolejną inwestycję w kwietniu 2021 roku. Nowym elementem instalacji dezynfekcji wody uzdatnionej jest lampa UV. Ma ona zapewnić bezpieczną i skuteczną dezynfekcję wody.

Jak informuje dyrektor Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piszu Leszek Leniec, modernizacja ta była kontynuacją wcześniejszej przeprowadzonej w 2017 roku. Już wtedy przygotowano odpowiednią infrastrukturę pod przyszły montaż urządzenia do dezynfekcji wody za pomocą promieniowania ultrafioletowego.

Wg. dyrektora PWiK w Piszu wprowadzenie nowego sposobu dezynfekcji, za pomocą promieniowania UV, pozwoli znacząco ograniczyć użycie tradycyjnych środków dopuszczonych do stosowania przy dezynfekcji wody pitnej. Twierdzi, że efekty w postaci poprawy smaku i parametrów wizualnych są już odczuwalne.

pwik pisz lampa uv
fot. UM Pisz, PWiK Pisz – Lampa UV

Z badań, jakie zleconych przez PWiK w Piszu akredytowanemu laboratorium, wynika, że parametry mikrobiologiczne wody pobieranej w punkcie tłoczenia na miasto są blisko stukrotnie lepsze od maksymalnych, jakie są dopuszczalne dla wód butelkowanych.

Inwestycję za około 100 tys. zł PWiK w Piszu zrealizowało ze środków własnych. Jak twierdzi i zapewnia Sławomir Smogór, czyli dyrektor ds. technicznych w firmie, która była wykonawcą inwestycji Instalcompact sp. z o.o., o żadnym wzroście kosztów produkcji wody nie może być mowy. Jak twierdzi Pan Sławomir zmniejszenie zużycia dotychczas stosowanych substancji w procesie dezynfekcji wody oraz stosowane obecnie energochłonne urządzenia stosowane w procesie uzdatniania mają przełożyć się na oszczędności. Te oszczędności mają pokryć koszt zapotrzebowana energetycznego lampy UV.

Źródło: UM Pisz

Od Redakcji:

Jaka jest jakość Piskich rurociągów i czy najwyższej jakości woda, która jest pompowana do naszych kranów, na końcu w kranie jest nadal tej samej jakości? Tego nie wiemy.

Niestety każdy kran znajduje się w innym miejscu i prowadzi do niego inna droga. Ta rurociągowa droga może być różna i różnej jakości. W takim wypadku jakość wody w Twoim kranie będzie taka, jak w wyniku badania wody, które sobie przeprowadzisz. Mamy nadzieję, że wynik takiego badania będzie identyczny z wynikami badań wody przeprowadzanych przez PWiK w Piszu na wysokości punktów pomiarowych.

Oczywiście należy się uszanowanie dla PWiK w Piszu za podniesienie jakości naszej wody. Jednocześnie za próbę ograniczenia sosowani butelek plastikowych przez Piksą społeczność poprzez zagwarantowanie uzdatnionej wody w naszych kranach również. Jednakże użytkowanie wody w popularnym plastiku to również kwestia świadomości, wypracowanych nawyków i odruchów.

Butelka Szklana
Butelka Szklana

Polecamy stosowanie butelek wielokrotnego użytku oraz picie Wody z Kranu, sami tak robimy. Zachęcamy do ograniczania spożycia plastiku i stopniowej lub częściowej rezygnacji z plastikowych butelek. Jeżeli nie masz pełnego zaufania co do jakości wody na końcu twojego kranu to jest wiele opcji takich jak filtry do wody.

Natomiast jeżeli już myślisz o nowej fajnej butelce za miliony monet, to jest na to trik. Na początek możesz kupić w lokalnym sklepie zwykłą wodę, która pakowana jest w szklanych butelkach. Wypić zawartość, po czym używać tej samej butelki wielokrotnie. Fajnie jest również zamienić aluminiowy korek, który się z czasem ściera na plastikowy, oszczędzimy sobie trochę aluminium. W taki sposób możemy zyskać modną eko butelkę za ułamek ceny i zrezygnować z plastikowej.

Niestety Mikro-Plastik, który spożywamy już na codzień może mieć wpływ nawet na nasze zdrowie… ale o to zapytaj swojego lekarza lub farmaceuty, bo ja nie wiem;)

Pytanie na koniec: Czy wiesz dlaczego sklepowe wody w plastiku tak bardzo różnią się w cenach?

Oprócz oczywistego marketingu i zaufania do marki danej Wodo-Firmy jest fakt, że nie kupujemy wody w butelce tylko plastikową butelkę z dodatniem w postaci wody. Różnica w szyku zdania jest duża, ponieważ kupujesz to co jest w składzie najdroższe, czyli plastik a nie wodę. Chcesz kupić wodę ale płacisz za opakowanie. To właśnie koszt plastikowej butelki jest jednym z głównych wyróżników ceny butelkowanej wody. Jakość plastiku i jego skład (np. zawartość BPA), grubość opakowania i jego pochodzenie (produkcja własna czy import np. Chiny) oraz to jakie spełnia normy. Niestety butelka butelce nierówna.

Tańsza woda to tańszy plastik, droższa woda to woda w szkle. Najdroższa woda to woda niedostępna.

Tagi:

Autor wpisu:

Komentarze

Zobacz też: