Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

  Pokaż swoją firmę i zyskaj klientów na Piskim!

  (zrobisz to w mniej niż 30 sekund)

  Trzy sposoby – jak NIE wypoczywać nad Wodą!?

  Trzy sposoby - jak NIE wypoczywać nad Wodą!_

  Lato to świetny czas aby odpocząć nad wodą i wielu z nas z tego korzysta. Jednocześnie zdarza się, że korzystamy również z innych sposobów na ochłodę i relaks. Dlatego warto wiedzieć w jaki sposób NIE wypoczywać nad wodą.

  Nad wodę szybko samochodem a na wodzie już motorówka, żaglówka, kajak czy rower wodny, ewentualnie wpław lub skok do wody aby się tylko zamoczyć. To wygląda na standardowy mazursko wakacyjny czas wolny. W standardzie zdarza się również piwko lub dwa, oczywiście tylko dla luzu i ochłody… prawda?

  Zwróćmy jednak uwagę na kwestię wypoczynku nad wodą oraz na wodzie pod wpływem alkoholu...

  Obowiązujące przepisy dotyczące trzeźwości żeglarzy pozwalają policyjnym „wodniakom” kontrolować każdego, kto pływa… nie tylko motorówką czy żaglówką z silnikiem. Wodna policja może kontrować również kajakarzy oraz pływających na rowerach wodnych. Dodatkowo policjanci mogą odholować łódź, tak samo jak samochód…

  Mądry Polak po szkodzie, prawda? Dlatego lepiej wiedzieć wcześniej!

  Poznaj Trzy sposoby – jak NIE wypoczywać nad Wodą:

  Poznaj Trzy sposoby - jak NIE wypoczywać nad Wodą

  1. Nietrzeźwy… Czy Ratownik może zażądać opuszczenia Plaży!?

  Okazuje się, że ratownik ma prawo do nie wpuszczenia na teren kąpieliska nietrzeźwego plażowicza. Może również, zażądać do opuszczenia kąpieliska. Natomiast gdy zachowanie plażowicza wskazuje, że jest od pod wpływem innych środków odurzających, ratownik w takim przypadku również może zażądać opuszczenia terenu.

  Co gorsza dla nietrzeźwej osoby, za popełnienie tego wykroczenia grozi mandat karny w wysokości od 20 zł, aż do 500 złotych. W sytuacji niestosowania się do poleceń zarządzającego grozi kara grzywny.

  Jak mówią przepisy dosyć długim zdaniem… Na odpowiedzialność naraża się osoba, która nie stosuje się do polecenia osoby zarządzającej obszarem wodnym lub upoważnionej przez niego osoby (np. ratownik na kąpielisku) i wchodzi na obszar wodny lub odmawia opuszczenia takiego obszaru (np. kąpieliska) znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

  2. Rower Wodny na „podwójnym gazie” – jakie Konsekwencje?

  Zgodnie z przepisami, w tym przypadku Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, dowiadujemy się, że… Nie wolno pływać statkiem lub innym obiektem pływającym (niebędącym pojazdem mechanicznym) w stanie nietrzeźwości (czyli powyżej 0, 5 promila) lub pod wpływem narkotyków. Oznacza to, że przepis dotyczy również jachtów, rowerów wodnych oraz kajaków.

  Jakie mogą być negatywne konsekwencje pływania np. rowerem wodnym na „gazie”? Złapanemu na takim uczynku grozi kara grzywny nawet do 5 tysięcy złotych!

  Odpowiedzialność takich osób odbywa się na zasadzie Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Zgodnie z tymi przepisami nie wolno pływać w ruchu wodnym statkiem lub innym obiektem pływającym, niebędącym pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (czyli powyżej 0, 5 promila) lub pod wpływem narkotyków. Dotyczy to zatem także jachtów, rowerów wodnych oraz kajaków. Za pływanie na „gazie” grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych.

  Co w przypadku gdy żaglówką steruje osoba nietrzeźwa, natomiast wśród załogi nie ma trzeźwej osoby, która posiadałby uprawnienia aby zastąpić sternika?

  W takim przypadku policjanci maja prawo wydać dyspozycje odholowania żaglówki do strzeżonego portu lub przystani. To wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami, które uzależnione są od wielkości łodzi czy jachtu. Najmniejszy koszt za holowanie poniosą nietrzeźwi przyłapani na rowerach wodnych lub na skuterze wodnym. Koszty w takim przypadku wynoszą 50 zł za holowanie i dodatkowo 15 zł za dobę przechowywania sprzętu w strzeżonym porcie. Natomiast w przypadku jachtów o długości kadłuba powyżej 20 m – koszta mogą wynosić 200 zł za holowanie oraz dodatkowe 150 zł za przechowanie sprzętu przez dobę.

  3. Żaglówka i Nietrzeźwy Sternik… Co wtedy?

  Jeżeli podczas kontroli zarzy się, że sternik jest pod wpływem alkoholu, co odznacza od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie. W takim przypadku odpowiada on za popełnienie wykroczenia, tak samo jak w przypadku pijanego rowerzysty. Sternikowi grozi wówczas kara grzywny.

  Jeżeli okaże się, że sternik ma powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie, wówczas odpowie już za przestępstwo, tak samo jak w przypadku nietrzeźwego kierowcy samochodu. W tym groźniejszym przypadku sternikowi grozi nawet kara do 2 lat pozbawienia wolności.

  W kontekście wodnych kontroli przez służby dbające o bezpieczeństwo na wodzie oraz nad samą wodą, nie obyłoby się bez komentarza od tytułowych służb. Jako przestrogi posłuchajmy na koniec kilka słów komentarza na ten temat od policyjnego „wodniaka”:

  Za popełnione wykroczenia na wodzie osoby są zwykle karane mandatami karnymi. Najłagodniejszy z mandatów wynosi 20 złotych, natomiast najsurowszy to 500 złotych. Wysokość mandatów dostosowywana jest do popełnionego wykroczenia. W rażących przypadkach lub stwarzających zagrożenie na wodzie będziemy z pewnością sięgali po te najwyższe kwoty.

  st. sierż. Przemysław Laszczkowski – Policyjny „wodniak” z Rucianego–Nidy

  Wypoczywajmy z Głową ! – apelują Policyjni Wodniacy.

  Źródło: KPP Pisz

  My również apelujemy o rozwagę i umiar, ponieważ łączenie żywiołu Mazurskich Jezior z alkoholem… nie wróży nic dobrego. Wypoczywajmy i dbajmy o Siebie! – Redakcja Piski.pl

  Tagi:

  Autor wpisu:

  Komentarze

  Zobacz też:

  4_0 Mazura Pisz z czerwoną kartką

  Wygrali w osłabieniu! 4:0 Mazura Pisz z czerwoną kartką

  Rozpoczęcie sezonu piłkarskiego 2021/22 w wykonaniu Mazura Pisz już za nami. Drużyna Seniorów otworzyła sezon piłkarski meczem Rundy wstępnej Wojewódzkiego Pucharu Polski. Rywalem była drużyna tuż “zza miedzy”, czyli MKS Ruciane Nida.

  Uroczysta prezentacja tablic historycznych w Niedźwiedzim Rogu

  Wspólnym wysiłkiem społeczności lokalnej, zostały zorganizowane trzy tablice historyczne o miejscowościach Niedźwiedzi Róg oraz Głodowo. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy, turyści oraz przedstawiciele władz gminy. Zapraszamy również to przeczytania legendy o miejscowości Niedźwiedzi Róg pod tytułem Niedźwiedzi Róg, czyli legenda zakrapiana miodem pitnym. Autor zdjęć: Piotr

  Cadeci z PMOS Pisz na podium w Pucharze Świata we Włoszech

  Żeglarze z PMOS Pisz na podium Mistrzostw Świata we Włoszech

  W regatach zorganizowanych przez klub Fraglia Vela Riva wystartowało sześćdziesiąt załóg. Aż dwanaście spośród nich, stanowiły załogi Reprezentacji Polski. Osiem z nich to przedstawiciele klubu MKS Dwójka Warszawa, dwie załogi z klubu PMOS Pisz i dwie z MKŻ Mikołajki.