Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

  Pokaż swoją firmę i zyskaj klientów na Piskim!

  (zrobisz to w mniej niż 30 sekund)

  Za nami Gala XVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki

  Po raz kolejny poezja zagościła w domu Michała Kajki w Ogródku. W sobotę, 31 lipca odbyła się Gala XVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki. organizowanego przez Muzeum w Ogródku, wspólnie z Polaną Kultury w Orzyszu. 

  Wiersze laureatów zaprezentowała aktorka teatralna i filmowa – Laura Łącz. Nagrody wręczyli Wicestarosta Piski – dr Waldemar Brenda i Burmistrz Orzysza – Zbigniew Włodkowski. Werdykt ogłosił przewodniczący jury tegorocznej edycji Konkursu – prof. dr hab. Adrian Gleń z Uniwersytetu Opolskiego. Kulminacyjnym punktem wydarzenia był spektakl poetycko-muzyczny „Między mną a Tobą”, w wykonaniu Laury Łącz.

  – Konkurs Poetycki na stałe zagościł na mapie tego rodzaju wydarzeń, organizowanych w naszym kraju. Znów za sprawą Michała Kajki uwaga poetów i współczesnych twórców liryki kieruje się w stronę Orzysza i Ogródka. – zaznacza Joanna Kamieniecka, dyrektor Polany Kultury w Orzyszu.

  Ogłoszenie werdyktu

  W skład tegorocznego jury weszli: dr hab. Adrian Gleń, prof. UO – przewodniczący, dr hab. Przemysław Dakowicz, Bartłomiej Siwiec. Po zapoznaniu się z 291 zestawami wierszy, jury zdecydowało przyznać następujące nagrody:

  • I nagrodę – za zestaw oznaczony godłem Czarna dama – Jerzemu Fryckowskiemu z Dębnicy Kaszubskiej
  • II nagrodę – za zestaw oznaczony godłem gont – Annie Piliszewskiej z Wieliczki
  • III nagrodę – za zestaw oznaczony godłem sen o wierszu  – Katarzynie Justynie Zychli z Żar

  Poezja króluje na Mazurach

  Na Konkurs nadesłało swoje prace 291 autorów. To o ponad 50 uczestników więcej niż w ubiegłym roku! 

  – Tegoroczna edycja potwierdza, że poezja w Polsce to ważny obszar twórczości artystycznej i organizacja Konkursu o zasięgu ogólnopolskim pozwala zaprezentować szerszej publiczności autorów często nieznanych, z odległych zakątków naszego kraju – podkreśla Michał Misztal z Muzeum M. Kajki w Ogródku.

  17 lat promocji współczesnej polskiej poezji

  Do Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki zgłaszanych jest co roku kilkaset zestawów niepublikowanych wierszy, tworzonych przez autorów z całej Polski – piszących w języku polskim. Przesłane wiersze ocenia trzyosobowe jury składające się z ekspertów w zakresie filologii polskiej i literaturoznawstwa, poetów i działaczy kultury. W minionych latach w skład jury wchodzili m.in.: Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Marek Zagańczyk, Teresa Tomsia, Zbigniew Chojnowski, Zbigniew Fałtynowicz. Nagrody przyznawane są twórcom współczesnej polskiej liryki, a jej laureatami byli do tej pory m.in.: Małgorzata Lebda, Łucja Dudzińska, Łukasz Jarosz.

  Wybór nagrodzonych wierszy opublikuje patronujący Konkursowi Dwumiesięcznik Literacki TOPOS. Patronami konkursu są: Starosta Piski – Andrzej Nowicki, Burmistrz Orzysza – Zbigniew Włodkowski, Dwumiesięcznik Literacki TOPOS, Gazeta Olsztyńska i Radio Olsztyn. Tegoroczna edycja wydarzenia finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury oraz z pomocą finansową Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

  Autor zdjęć: Artur Kurzela z Polany Kultury w Orzyszu

  Informacja prasowa nadesłana przez Muzeum Michała Kajki

  Tagi:

  Autor wpisu:

  Komentarze

  Zobacz też:

  Budowa stopnia wodnego w Piszu na rzece Pisie.

  Budowa stopnia wodnego w Piszu na rzece Pisie.

  W ramach budowy drogi wodnej Pisz-Warszawa ma nastąpić udowa stopnia wodnego w Piszu na rzece Pisie wraz z zapleczem technicznym. Aktualnie Antea Polska S.A. opracowuje „Wstępne studium wykonalności budowy stopnia wodnego w Piszu”.

  O tym jak beztroski kowal z Jagodnego skradł diabłu rogi

  O tym jak beztroski kowal z Jagodnego skradł diabłu rogi

  Przed wieloma wiekami, u schyłku XVI wieku, żył we wiosce Jagodne stary kowal Dobrogost. Syna miał jedynego spadkobiercę, o imieniu Siemowit. Z czasem większość obowiązków w kuźni przejął dziedzic, ojciec utracił już krzepkość a i w krzyżu go niemiłosiernie łupało. Na brak pracy narzekać nie mogli, dużo we wsi koni było do podkucia, a i z Jańsborka zdarzył się klient na kraty do okien czy okucia drzwiowe. Żyli sobie spokojnie na skraju osady, w domku krytym strzechą i pięknym widokiem na łąki.

  Konsultacje społeczne wspólnej strategii obszaru Wielkich Jezior Mazurskich

  Zakończono prace nad aktualizacją wspólnej strategii rozwoju dla całej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Projekt dokumentu jest efektem współpracy samorządów lokalnych zdeterminowanych do współpracy i promocji obszaru Wielkich Jezior Mazurskich. Sama strategia ma pomóc w sprawnej realizacji założeń rozwoju tego regionu, w szczególności korzystając ze środków Unii Europejskiej.