Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

[contact-form-7 id="17612"]

Pokaż swoją firmę i zyskaj klientów na Piskim!

(zrobisz to w mniej niż 30 sekund)

Zbliża się do Nas droga S16!

Inwestycje S16

Zbliża się do Powiatu Piskiego droga S16, która ma przebiegać w okolicy Orzysza, łącząc Olsztyn i Ełk. Aktualnie rusza realizacja inwestycji na wysokości Mrągowa. Niebawem ruszą prace budowlane dla budowy drogi ekspresowej S16 Borki Wielkie – Mrągowo. Wojewoda warmińsko-mazurski wydał już decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji.

Inwestycja jest kolejnym etapem budowy drogi ekspresowej S16 w województwie warmińsko-mazurskim. Nowy odcinek będzie miał długość około 16 km, w tym około 13 km w ciągu S16 i około 3 km obwodnicy Mrągowa w ciągu drogi krajowej nr 59.

Przebiegać będzie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej.

“Podpisaliśmy umowę z wykonawcą w ponownym przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S16 Borki Wielkie – Mrągowo. Zadanie w terminie 36 miesięcy zrealizuje firma PORR S.A. za kwotę 625 887 983,37 zł” – informuje GDDKiA w Olsztynie.

S16 - grafika: GDDKiA Olsztyn
S16 – grafika: GDDKiA Olsztyn

Droga na odcinku S16 będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a na odcinku obwodnicy Mrągowa jednojezdniowy, po jednym pasie ruchu w każdym kierunku.

Dostęp do drogi ekspresowej będzie możliwy jedynie poprzez dwa węzły drogowe – Sorkwity i Bagienice. Przewiduje się również budowę urządzeń ochrony środowiska, w tym trzech przejść dla dużych zwierząt, budowę zabezpieczeń akustycznych oraz wykonanie nasadzeń zieleni.

Droga ekspresowa S16 docelowo połączy Olsztyn z Białymstokiem. Dzisiaj rusza realizacja tej drogi na odcinku Borki Wielkie – Mrągowo. – powiedział  minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szesnastka to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur w układzie równoleżnikowym. Ma znaczenie międzynarodowe, krajowe i regionalne. Jest to główna regionalna droga ze wschodu na zachód, łącząca najważniejsze ośrodki regionalne (Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iława, Ostróda) z trasami układu południkowego.

W przyszłości S16, wraz z układem dróg S5, S7, S10, S51 i S61, stworzy w północnej Polsce nowy korytarz transportowy na linii wschód – zachód.

Budowa nowej drogi skróci czas przejazdu między Olsztynem i Ełkiem oraz zwiększy bezpieczeństwo na drodze. Dzięki budowie obwodnicy z Mrągowa zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy.  Realizacja zadania zakończy się pod koniec 2023 roku. 

fot. GDDKiA Olsztyn
fot. GDDKiA Olsztyn

Natomiast jaki jest etap prac nad odcinkiem drogi S16 z Mrągowa do Ełku?

W przypadku drogi S16 z Mrągowa do Ełku cały czas trwa proces wydawania decyzji środowiskowej. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska analizuje pisma, jakie wpłynęły w trakcie konsultacji społecznych. Przyszło ponad 1800 uwag zarówno od zwolenników, jak i przeciwników inwestycji. Niedługo, bo 26 czerwca 2021 r. mija czas na uzupełnienie przez inwestora treści raportu o oddziaływaniu drogi na środowisko. Prawdopodobnie wpłynie on w najbliższych dniach.

Terminu wydania decyzji środowiskowej na razie nie sposób przewidzieć. Jednakże finansowanie jest zapewnione, dlatego inwestycja jest niezagrożona od strony finansowej. Aktualnie wszystko toczy się zgodnie z planem, jeżeli nadal tak będzie, to droga S16 z Mrągowa do Ełku ma być wybudowana do 2030 roku.

Źródło: GDDKiA Olsztyn

Tagi:

Autor wpisu:

Komentarze

Zobacz też: