Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

  Pokaż swoją firmę i zyskaj klientów na Piskim!

  (zrobisz to w mniej niż 30 sekund)

  Zbliża się do Nas droga S16!

  Inwestycje S16

  Zbliża się do Powiatu Piskiego droga S16, która ma przebiegać w okolicy Orzysza, łącząc Olsztyn i Ełk. Aktualnie rusza realizacja inwestycji na wysokości Mrągowa. Niebawem ruszą prace budowlane dla budowy drogi ekspresowej S16 Borki Wielkie – Mrągowo. Wojewoda warmińsko-mazurski wydał już decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji.

  Inwestycja jest kolejnym etapem budowy drogi ekspresowej S16 w województwie warmińsko-mazurskim. Nowy odcinek będzie miał długość około 16 km, w tym około 13 km w ciągu S16 i około 3 km obwodnicy Mrągowa w ciągu drogi krajowej nr 59.

  Przebiegać będzie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej.

  “Podpisaliśmy umowę z wykonawcą w ponownym przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S16 Borki Wielkie – Mrągowo. Zadanie w terminie 36 miesięcy zrealizuje firma PORR S.A. za kwotę 625 887 983,37 zł” – informuje GDDKiA w Olsztynie.

  S16 - grafika: GDDKiA Olsztyn
  S16 – grafika: GDDKiA Olsztyn

  Droga na odcinku S16 będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a na odcinku obwodnicy Mrągowa jednojezdniowy, po jednym pasie ruchu w każdym kierunku.

  Dostęp do drogi ekspresowej będzie możliwy jedynie poprzez dwa węzły drogowe – Sorkwity i Bagienice. Przewiduje się również budowę urządzeń ochrony środowiska, w tym trzech przejść dla dużych zwierząt, budowę zabezpieczeń akustycznych oraz wykonanie nasadzeń zieleni.

  Droga ekspresowa S16 docelowo połączy Olsztyn z Białymstokiem. Dzisiaj rusza realizacja tej drogi na odcinku Borki Wielkie – Mrągowo. – powiedział  minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

  Szesnastka to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur w układzie równoleżnikowym. Ma znaczenie międzynarodowe, krajowe i regionalne. Jest to główna regionalna droga ze wschodu na zachód, łącząca najważniejsze ośrodki regionalne (Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iława, Ostróda) z trasami układu południkowego.

  W przyszłości S16, wraz z układem dróg S5, S7, S10, S51 i S61, stworzy w północnej Polsce nowy korytarz transportowy na linii wschód – zachód.

  Budowa nowej drogi skróci czas przejazdu między Olsztynem i Ełkiem oraz zwiększy bezpieczeństwo na drodze. Dzięki budowie obwodnicy z Mrągowa zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy.  Realizacja zadania zakończy się pod koniec 2023 roku. 

  fot. GDDKiA Olsztyn
  fot. GDDKiA Olsztyn

  Natomiast jaki jest etap prac nad odcinkiem drogi S16 z Mrągowa do Ełku?

  W przypadku drogi S16 z Mrągowa do Ełku cały czas trwa proces wydawania decyzji środowiskowej. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska analizuje pisma, jakie wpłynęły w trakcie konsultacji społecznych. Przyszło ponad 1800 uwag zarówno od zwolenników, jak i przeciwników inwestycji. Niedługo, bo 26 czerwca 2021 r. mija czas na uzupełnienie przez inwestora treści raportu o oddziaływaniu drogi na środowisko. Prawdopodobnie wpłynie on w najbliższych dniach.

  Terminu wydania decyzji środowiskowej na razie nie sposób przewidzieć. Jednakże finansowanie jest zapewnione, dlatego inwestycja jest niezagrożona od strony finansowej. Aktualnie wszystko toczy się zgodnie z planem, jeżeli nadal tak będzie, to droga S16 z Mrągowa do Ełku ma być wybudowana do 2030 roku.

  Źródło: GDDKiA Olsztyn

  Tagi:

  Autor wpisu:

  Komentarze

  Zobacz też:

  O tym jak beztroski kowal z Jagodnego skradł diabłu rogi

  O tym jak beztroski kowal z Jagodnego skradł diabłu rogi

  Przed wieloma wiekami, u schyłku XVI wieku, żył we wiosce Jagodne stary kowal Dobrogost. Syna miał jedynego spadkobiercę, o imieniu Siemowit. Z czasem większość obowiązków w kuźni przejął dziedzic, ojciec utracił już krzepkość a i w krzyżu go niemiłosiernie łupało. Na brak pracy narzekać nie mogli, dużo we wsi koni było do podkucia, a i z Jańsborka zdarzył się klient na kraty do okien czy okucia drzwiowe. Żyli sobie spokojnie na skraju osady, w domku krytym strzechą i pięknym widokiem na łąki.

  Konsultacje społeczne wspólnej strategii obszaru Wielkich Jezior Mazurskich

  Zakończono prace nad aktualizacją wspólnej strategii rozwoju dla całej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Projekt dokumentu jest efektem współpracy samorządów lokalnych zdeterminowanych do współpracy i promocji obszaru Wielkich Jezior Mazurskich. Sama strategia ma pomóc w sprawnej realizacji założeń rozwoju tego regionu, w szczególności korzystając ze środków Unii Europejskiej.

  Przetarg stanowisk handlowych na Święto Zmarłych

  Przetarg stanowisk handlowych na Święto Zmarłych

  Burmistrz Pisza ogłasza publiczne przetargi ustne nieograniczone na wydzierżawienie nieruchomości stanowiących własność Gminy Pisz. Przetarg dotyczy stanowisk na parkingu przy ul. Warszawskiej, obok cmentarza na okres od 30 października do 2 listopada 2021 r.