Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

[contact-form-7 id="17612"]

Pogański Sąd, czyli Galindzkie miejsce mocy

Miejsca Sakralne

12 lipca 2021

Opis

Zagadkowa grupa głazów znajdująca się w lesie pomiędzy Długim Kątem a Kumielskiem była najprawdopodobniej miejscem kultu pruskich Galindów. Po raz pierwszy zostało opisane w roku 1925 przez Wilhelma Gaerte z Muzeum w Królewcu, po zgłoszeniu dokonanym przez nauczyciela z pobliskich Bogumił. Przypuszcza się, że kamień pośrodku kamiennego kręgu o średnicy ok. 20 m był ołtarzem ofiarnym.

Między kamieniami wyrósł las, nie widać też dawnej alejki wytyczonej od drogi Kumielsk-Długi Kąt. Brak już niektórych głazów z kręgu, ale zachowały się największe ułożone w jego centrum.

Najciekawszy jest tzw. stół – płaski głaz o długości 2,3 m i szerokości 1,2 m. Dawniej spoczywał on prawdopodobnie na mniejszych głazach.

Kilka dużych kamieni posiada jeszcze ślady obróbki narzędziami. To właśnie w ich zagłębieniach składano ofiary pradawnym bogom.

Namawiamy do odwiedzenia tego mistycznego miejsca. Będzie to dla każdego wyzwanie i prawdziwa wyprawa odkrywcza. Na pewno w poszukiwaniach przyda się załączona poniżej mapa.

Galeria

Lokalizacja

Film

Autor wpisu:

Bądź jak ten gość u góry i zostań autorem!

Dużo podróżujesz po okolicy? Prześlij nam zdjęcia i pois atrakcji turystycznej, a my zajmiemy się resztą!

Komentarze