Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

  Pogański Sąd, czyli Galindzkie miejsce mocy

  Miejsca Sakralne

  12 lipca 2021

  Opis

  Zagadkowa grupa głazów znajdująca się w lesie pomiędzy Długim Kątem a Kumielskiem była najprawdopodobniej miejscem kultu pruskich Galindów. Po raz pierwszy zostało opisane w roku 1925 przez Wilhelma Gaerte z Muzeum w Królewcu, po zgłoszeniu dokonanym przez nauczyciela z pobliskich Bogumił. Przypuszcza się, że kamień pośrodku kamiennego kręgu o średnicy ok. 20 m był ołtarzem ofiarnym. Niemieccy badacze i miłośnicy starożytności określali to miejsce jako Heidengericht, czyli Pogański Sąd. W polskich publikacjach pojawiają się nazwy Stara Kamienica, czy też Zbiornica Kamieni. Aktualnie miejsce to otrzymało kolejną nazwę: Miejsce Mocy Galindów.

  Jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku obiekt pobieżnie zbadano, ogrodzono, a wiedza o nim była szeroko znana w całej okolicy. Był pokazywany wycieczkom szkolnym i odwiedzany przez turystów. Niegdyś głazy były ustawione pionowo i tworzyły krąg. Dzisiaj dawnym ołtarzem Galindów niepodzielnie włada przyroda.

  Między kamieniami wyrósł las, nie widać też dawnej alejki wytyczonej od drogi Kumielsk-Długi Kąt. Brak już niektórych głazów z kręgu, ale zachowały się największe ułożone w jego centrum.

  Najciekawszy jest tzw. stół – płaski głaz o długości 2,3 m i szerokości 1,2 m. Dawniej spoczywał on prawdopodobnie na mniejszych głazach.

  Kilka dużych kamieni posiada jeszcze ślady obróbki narzędziami. To właśnie w ich zagłębieniach składano ofiary pradawnym bogom, być może po nich spływała krew ofiarnych zwierząt, a kto wie czy nie pojmanych jeńców, których życie składano w podzięce za pomyślność w walce.

  Namawiamy do odwiedzenia tego mistycznego miejsca. Będzie to dla każdego wyzwanie i prawdziwa wyprawa odkrywcza. Pozostałości ołtarza Galindów bardzo trudno odnaleźć. Na pewno w poszukiwaniach przyda się załączona poniżej mapa. Osiągnięcie celu z pewnością da dużą satysfakcję. Wszak w naszym opisanym i oznaczonym świecie mało jest okazji, by dotrzeć do atrakcyjnych miejsc, dzisiaj prawie zapomnianych.

  Galeria

  Lokalizacja

  Film

  Autor wpisu:

  Bądź jak ten gość u góry i zostań autorem!

  Dużo podróżujesz po okolicy? Prześlij nam zdjęcia i pois atrakcji turystycznej, a my zajmiemy się resztą!

  Komentarze