Facebook

Poinformuj nas

Coś się wydarzyło? Czujesz się wzburzony? Poinformuj nas o tym.

  Pogański Sąd, czyli Galindzkie miejsce mocy

  Miejsca Sakralne

  Wyświetlenia: 559

  Opis

  Zagadkowa grupa głazów znajdująca się w lesie pomiędzy Długim Kątem a Kumielskiem była najprawdopodobniej miejscem kultu pruskich Galindów. Po raz pierwszy zostało opisane w roku 1925 przez Wilhelma Gaerte z Muzeum w Królewcu, po zgłoszeniu dokonanym przez nauczyciela z pobliskich Bogumił. Przypuszcza się, że kamień pośrodku kamiennego kręgu o średnicy ok. 20 m był ołtarzem ofiarnym. Niemieccy badacze i miłośnicy starożytności określali to miejsce jako Heidengericht, czyli Pogański Sąd. W polskich publikacjach pojawiają się nazwy Stara Kamienica, czy też Zbiornica Kamieni. Aktualnie miejsce to otrzymało kolejną nazwę: Miejsce Mocy Galindów.

  Jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku obiekt pobieżnie zbadano, ogrodzono, a wiedza o nim była szeroko znana w całej okolicy. Był pokazywany wycieczkom szkolnym i odwiedzany przez turystów. Niegdyś głazy były ustawione pionowo i tworzyły krąg. Dzisiaj dawnym ołtarzem Galindów niepodzielnie włada przyroda.

  Między kamieniami wyrósł las, nie widać też dawnej alejki wytyczonej od drogi Kumielsk-Długi Kąt. Brak już niektórych głazów z kręgu, ale zachowały się największe ułożone w jego centrum.

  Najciekawszy jest tzw. stół – płaski głaz o długości 2,3 m i szerokości 1,2 m. Dawniej spoczywał on prawdopodobnie na mniejszych głazach.

  Kilka dużych kamieni posiada jeszcze ślady obróbki narzędziami. To właśnie w ich zagłębieniach składano ofiary pradawnym bogom, być może po nich spływała krew ofiarnych zwierząt, a kto wie czy nie pojmanych jeńców, których życie składano w podzięce za pomyślność w walce.

  Namawiamy do odwiedzenia tego mistycznego miejsca. Będzie to dla każdego wyzwanie i prawdziwa wyprawa odkrywcza. Pozostałości ołtarza Galindów bardzo trudno odnaleźć. Na pewno w poszukiwaniach przyda się załączona poniżej mapa. Osiągnięcie celu z pewnością da dużą satysfakcję. Wszak w naszym opisanym i oznaczonym świecie mało jest okazji, by dotrzeć do atrakcyjnych miejsc, dzisiaj prawie zapomnianych.

  Pogański Sąd, czyli Galindzkie miejsce mocy

  Pogański Sąd, czyli Galindzkie miejsce mocy

  Pogański Sąd, czyli Galindzkie miejsce mocy

  Pogański Sąd, czyli Galindzkie miejsce mocy

  Pogański Sąd, czyli Galindzkie miejsce mocy

  Lokalizacja

  Galeria

  Komentarze